Automatyzacja bram garażowych
Napędy do bram garażowych
Dordzimy Ci jaki typ napędu wybrać i jak go wyposażyć aby urządzenie pracowało bezpiecznie i bezawaryjnie przez wiele lat.
Napędy do przydomowych bram garażowych
Napędy stosowane w automatyzacjach bram garażowych przeznaczonych do użytku indywidualnego to z reguły modele tzw. ciągnące z szyną umiejscowioną centralnie nad bramą. Rozwiazanie takie jest ekonomiczne a zarazem możliwa jest precyzyjna kontrola ruchu bramy przez elektronikę napędu. Niektóre bramy konstrukcyjnie są przewidziane wyłącznie do montażu napędu na tzw. wał - są to rozwiązania półprzemysłowe i przemysłowe - nie mają one większego zastosowania w budownictwie mieszaniowym.
Bezpieczeństwo użytkowania
Obecnie standardem są napędy z silnikiem 24V wyposażonym w enkoder bądź kontrolę amerometryczną. Rozwiązanie takie sprawia, że przy prawidłowej regulacji brama nie wyrządzi szkód w przypadku uderzenia w przeszkodę. Które rozwiązanie zatem wybrać - amperometrykę czy enkoder? Oba rozwiązania są bardzo skuteczne więc ważne, aby napęd był wyposażony w jeden z nich. Dodatkowo każdy napęd można doposażyć o dodatkowe zabezpieczenia jak np. fotokomórki czy listwę krawędziową. Są to elementy opcjonalne, ale podnoszą one znacząco bezpieczeństwo użytkowania.
Komfort użytkowania - hałas
Hałas generowany podczas pracy samego napędu jest niemal nieodczuwalny. Odczuwalny natomiast może być dźwięk przenoszenia napędu z silnika ma bramę, dlatgo też producenci stosują dwa rozwiązania: napęd za pomocą zbrojonego paska kewlarowego bądź łańcucha. To drugie rozwiązanie jest tańsze i bez przeszkód można je stosować w garażach wolnostojących, gdzie dźwięk pracującego łańcucha zabudowanego w szynie napędowej nie ma większego znaczenia. Niemniej gdy Twój garaż przylega do budynku lub nad garażem istnieją pomieszczenia mieszkalne zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pasek kewlarowy. Redukuje on do minimum dźwięki pochodzące z napędu bramy i niweluje drgania powstałe podczas pracy.